Pri príležitosti životného jubilea mi dovoľte vrátiť sa späť v čase a pripomenúť si bohatý hudobný život nášho jubilanta, hudobného pedagóga, akordeonistu, zberateľa ľudových piesní, tanečníka a hudobníka pána Mgr. Rudolfa Hanuštiaka. Vzťah k hudbe u pána Hanuštiaka sa začal už v rannom detstve, keď ako šesťročný začal hrať na harmonike, v štrnástich rokoch na trúbke a neskôr na gitare. Po ukončení vysokej školy sa zamestnal ako učiteľ na Základnej škole v Gemerskej Polome kde vyučoval jeho obľúbenú hudobnú výchovu. Tu sa začala práca s talentovanými deťmi . Viedol 80 členný dievčenský spevácky zbor. Jeho kultúrna pôsobnosť bola široká. Nielen v obci, ale aj v rámci okresu, či kraja. Bol vedúci kultúrneho strediska v obci, hudobníkom v Zbore pre občianske záležitosti, členom hudobnej skupiny Aplauz, spoluzakladateľom hudobnej a neskôr folklórnej skupiny Rozkvet, s ktorou vystupovali v Česku, Maďarsku a na Ukrajine a bol aj dirigentom speváckeho zboru učiteľov okresu Rožňava.
Láske k ľudovej piesni priviedol nielen svoju dcéru Ivanku ale mnoho ďalších talentovaných detí. Za najväčší úspech možno považovať účasť na medzinárodnej prehliadke víťazov celoslovenského kola súťaže Melódie priateľstva, ale aj víťazstvo v televíznej súťaži Talent 1977 v Košiciach a víťazstvo v celoslovenskej televíznej súťaži Rozlety v Bratislave. Vystupoval v televíznej relácii Lastovička a v slovenskom rozhlase. Boli to stovky prvých, druhých a tretích umiestnení. Za dlhoročnú pedagogickú prácu bol ocenený zlatou medailou svätého Gorazda a vyznamenaniami za rozvoj okresu a kraja.
V roku 1992 sa podieľal aj na založení detského folklórneho súboru pod názvom Polomšok. Bol jeho umeleckým vedúcim. Pod jeho vedením sa deti zúčastňovali medzinárodnej prehliadky sólových spevov v Nitre.
Pán Hanuštiak mal svoj podiel aj na nahrávaní polomských piesní v Slovenskom rozhlase v Banskej Bystrici.
Spolu s manželkou Zuzkou vydali zborník ľudových piesní "Povedzže mi, milá, milenká", ktorý obsahuje 111 piesní napísaných v polomskom nárečí. V rámci projektu Gemerského osvetového strediska "Čo starí pamätajú, mladí zachovajú" vyšla magnetofónová nahrávka Ej, lúčka, lúčka, kde ako akordeonista doprevádzal sólistov . Istý čas pôsobil aj vo folklórnej skupine Dolina.
Členom Miestneho odboru Matice slovenskej v Gemerskej Polome je už dlhé roky a pôsobí v nej až doteraz. Azda najväčšiu radosť mal, keď po znovuoživení MO MS v roku 1997 sa mu podarilo založiť matičný miešaný spevokol Svornosť, v ktorom bol dirigentom.
V jeho repertoári sme našli slovenské hymnické piesne v rôznych úpravách , slovenské ľudové piesne ale aj ľubozvučné úpravy Mozartových skladieb. Zúčastňovali na mnohým matičných kultúrnych či folklórnych podujatiach nielen v rámci kraja ale aj Slovenska. Na 3. celoslovenskej prehliadke matičných spevokolov v Levoči obsadili tretie miesto.
V roku 2013 dostal ocenenie národného osvetového centra za dlhoročnú folklórnu činnosť a za mimoriadne aktívnu činnosť pre Maticu slovenskú bol ocenený Zlatou medailou.
Aj na dôchodku rozdáva svoje bohaté skúsenosti. Dôkazom je aj 1. miesto sólovej speváčky v krajskej súťaži „Zahrajže mi zahraj“ a účasť na celoslovenskom kole v Habovke.
Za to všetko mu patrí nielen obdiv, ale aj vďaka.
Mária Antalová
Foto: Tatiana Tomková