Výstava približujúca dejiny krajčírov a obchodníkov s textilom v Košiciach v období od 16. storočia do začiatku 20. storočia prostredníctvom rukopisov, dobovej tlače, fotografií a trojrozmerného materiálu zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach – cechová truhlica, pečatidlá, zvolávacia tabuľka, šijací stroj, krajčírske pomôcky, ukážky pánskeho a dámskeho odevu. Unikátmi na pripravovanej výstave sú: drevený vývesný štít krajčírov zo 16. storočia, zoznam majstrovského obeda zo 17. storočia, rukopisná kniha predpisov a nákresov k vyhotoveniu majstrovských kusov pre košický krajčírsky cech z roku 1695. Výstava je určená predovšetkým pre školopovinnú mládež a taktiež pre návštevníkov mesta v rámci spoznávania histórie Košíc a Rožňavy.
Aj taká obyčajná a samozrejmá vec akou je gombík môže byť zaujímavá. V historickom fonde Baníckeho múzea v Rožňave je evidovaných viac ako 1400 kusov týchto malých predmetov rôznych tvarov, vyhotovených z rôznych materiálov. Výstava predstaví širokú škálu gombíkov najrozmanitejších farieb, s rôznymi motívmi zdobenia. Návštevníkom sa tak naskytne skutočný pohľad do rozmanitého sveta gombíkov. Výstava sa koná pod záštitou primátora Mesta Rožňava Pavla Burdigu.
Slávnostná vernisáž: štvrtok 3. máj 2018 o 16.30 hod.v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25. Autorka výstavy Od ihly po šijací stroj: PhDr. PaedDr. Uršula Ambrušová, PhD. Autorka výstavy Gombíky: Mgr. Sylvia Holečková.
PhDr. Erika Hermélyi Gecelovská